Пилотен проект към МОН
Анонсиране на Пилотен проект към МОН
“Изследване на модела на организация на учене и преподаване “Едно към едно” (1:1). Прилагане на компетентностен подход, подпомогнат от дигитални технологии”.
Обща информация за проекта
В началото на месец април 2020 г., в разгара на интензивно въвеждане на дигитално-подпомогнато обучение от разстояние в цялата страна, стартира Пилотният проект “Изследване на модела на организация на учене и преподаване “Едно към едно” (1:1). Прилагане на компетентностен подход, подпомогнат от дигитални технологии”.
За седем училища от градовете Бургас, Пловдив и София, развитието на дигиталната компетентност на учители и ученици е приоритет и успешно работи за качествена промяна в образователната среда.
На тях принадлежи инициативата за проекта, който е официално подкрепен от Министерство на образованието и науката.
Проектът включва изследване на 9 паралелки, 230 ученици и 40 учители, които вече са организирани по модела “Едно към едно” (1:1) – устройство за всеки ученик.
Проектът има две взаимосвързани основни цели:
- Да документира, изследва и опише натрупания опит на седемте училища, прилагащи успешно модела “Едно към едно (1:1)” в организацията на образователния процес, и
- Да подпомогне българските училища с конкретни психолого-педагогически, методически и организационни насоки относно прилагането на компетентностен модел с помощта на дигитални технологии.
В изследването ще бъдат събрани реални данни за учебен процес, методика, нагласи и компетентности на ученици и учители. Изследването е подкрепено от солиден академичен и технологичен екип, начело с проф. Д-р Галин Цоков, Зам.-декан на Педагогически факултет на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, екип на Център за творческо обучение и представители на седемте училища, участващи в изследването:
- Търговска гимназия, гр. Бургас
- 2 АЕГ “Томас Джеферсън”, гр. София
- ОУ “Яне Сандански”, гр. Пловдив
- СУ “Черноризец Храбър”, гр. Пловдив
- ОУ “Екзарх Антим I”, гр. Пловдив
- Езикова гимназия “Иван Вазов”, гр. Пловдив
- Професионална гимназия по хранителни технологии и техника (ПГХТТ), гр. Пловдив
” Като учител и класен ръководител в една от паралелките с въведен модел 1:1 мога да кажа, че това е едно предизвикателство за мен. Моделът 1:1 ми даде възможност да усъвършенствам дигиталните си умения, конкретно чрез онлайн обучението на Google в www.teachercentrewithgoogle.com. Това обучение ми помогна да се науча как да използвам инструментите на Google и как да ги прилагам в работата си по английски език в паралелката 1:1. По този начин вече планирам и осъществявам уроците си по много по-привлекателен и ефективен начин за моите ученици. Използването на chrombook от учениците и учителя в час по английски език позволява да се акцентира върху проектно-базираното обучение, развиването на умението за критично мислене, както и на възможността учениците сами да търсят, откриват, селектират и придобиват нови знания и умения, които ще са им полезни за в бъдеще. Моделът 1:1 ми дава възможност да организирам работа по групи в часовете по английски език, като поставям задачи на групите и ги насърчавам да използват голяма гама от наличните инструменти на Google. В рамките на часа инициирам дискусия с всяка група поотделно, за да провокирам креативността у децата, за да чуя техните идеи, за да им дам насоки относно изпълнението на поставената задача. В същото време, мога да кажа, че и аз научавам много от тях. Децата са генератори на идеи. Определено предпочитат екипната и проектната работа, това им дава възможност да проявят въображение и ентусиазъм. Моето мнение е, че учениците усъвършенстват своите дигитални умения, понякога срещат трудности при изпълнението на определена задача, но чрез gmail и google classroom могат да получат отговор и помощ от учителя в реално време, не се налага да чакат следващия час. Определено моделът 1:1 разчупва учебният процес и дава безброй възможности за един по- ефективен, полезен и вълнуващ час!”
Дарина Евтимова
Етикети:“Едно към едно” (1:1)