Международна конференция в Турция
Международна конференция на тема „Борба срещу насилствения тероризъм”, Турция, Коня, с участието на Антоанета Димчева- педагогически съветник в Търговска гимназия
От 13 до 15 юни в града Коня, Турция се проведе международна конференция на тема „Борба срещу насилствения тероризъм”. Събитието беше част от проекта SAVE по програма ERASMUS+.
Целите на проекта са да помогне на учителите и младите хора да са добре подготвени да откриват различни видове екстремизъм и да им отговарят. Участваха представители от Босна и Херцоговина, Македония, Унгария, Словения, Гърция, Румъния и Швеция. Страната ни беше представена от Антоанета Димчева- педагогически съветник в Търговска гимназия- Бургас и Яна Шурелова- учител в ОДК- гр. Средец.
Участниците споделиха своя опит в превенцията на младите хора за продотвратяване на включването им в радикални структури. В първия конферентен ден бяха представени добри практики на партньорите в проекта. Проведе се и кръгла маса и в малки групи педагозите дискутираха актуални решения и приложими методи от техните държави и училища.
На 14 юни чуждестраннните гости посетиха училище в гр. Коня. Гостоприемните учители показаха учебните стаи, разказаха за учебния процес, съдействаха за разговори с ученици. По- късно имаше среща в Директората по образование /аналог на РУО/. Домакин беше директорът на институцията и екипът, работещ по програма ERASMUS+.
Споделеният опит, срещата с активно работещи в сферата на образованието от различни държави бяха изключително полезни. Част от социалните, икономически и политически проблеми и на Европа, и на азиатската част на Турция са сходни. Предизвикателствата пред всички ни са еднакви, младите хора в глобалния свят имат едни и същи изкучения и едни и същи дефицити. Различните етно- културни особености дават многообразие в решаването на все по- настъпващия радикализъм. Една от добре разработените теми беше таза за пропагандата. Именно на нея младите хора често стават жертва. Всички са единодушни, че младите хора са част от решението и в бъдещите проекти отново трябва да бъдат включени. Формирането на критическо мислене, усещането за принадлежност, разбиране и приетост са здравословната среда за младежите. Предпазване от предрасъдъци, хомофобия, расизъм и други радикални увлечения са задача на педагози и цялото общество.
Обяснимо е, че в рамките на два дни не е възможно да се изчерпи тази голяма и динамична тема, но контактите, които се създадоха ще се развият и родят нови събития.
Проблемите са глобални и само обеденени и с ясно формулирани цели можем да се изправим срещу предизвикателствата на съвремения свят.
Повече информация за проeкта и методични материали може да се намерят на www.saveproject.eu
Етикети:ЕРАЗЪМ +