УЧЕНИЦИ ОТ ТЪРГОВСКА ГИМНАЗИЯ ИЗПОЛЗВАТ МЕТОДА НА ДИЗАЙН МИСЛЕНЕТО ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТ
УЧЕНИЦИ ОТ ТЪРГОВСКА ГИМНАЗИЯ ИЗПОЛЗВАТ МЕТОДА НА ДИЗАЙН МИСЛЕНЕТО ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТ
‘Enhancing enTreprenEuriAl steM Skills for new digiTal cAreRs (TEAM_ STAR)’
Ref. cod. 2020-1-LV01-KA201-077448
‘Подобряване на предприемаческите STEM умения за бъдещи дигитални кариери’
Учениците от X г клас Галина Господинова, Елена Теохарова, Кристияна Давидова, Деница Пелтекова, Теодора Тенева и Христо Георгиев участваха в реализирането на експерименталните дейности от пилотната фаза на проект TEAM_ STAR ‘Подобряване на предприемаческите STEM умения за бъдещи дигитални кариери’.
Работата по проекта се осъществи в платформа, специално създадена за целите на проект TEAM_STAR.
Ментор на учениците беше г-жа Василка Динева, старши учител по информатика и информационни технологии. Учениците бяха включени в разработването на проект по учебен сценарий, предварително подготвен от техния преподавател, базиран на метода на дизайн мисленето.
Какво представлява методът на дизайн мисленето?
Дейностите, прилагани чрез метода на дизайн мисленето, се фокусират върху реални проблеми, проучвания и сътрудничество.
Методът на дизайн мисленето има пет етапа: проява на съпричастност (емпатия), дефиниране на проблема, генериране на идеи, създаване на прототип и тестване.
- По време на първия етап учениците трябва да разберат какво искат крайните потребители и какви са техните нужди.
- След това учениците синтезират получената информация и дефинират проблема.
- При третия етап учениците използват това, което са научили, за да конструират и генерират решения, потенциално полезни за решаване на проблема. Те започват да генерират възможно най-много идеи в началото и след това избират най-добрата идея, за да преминат към етап „СЪЗДАВАНЕ НА ПРОТОТИП“.
- По време на четвъртия етап учениците превръщат своите идеи, създавайки прототип, експериментален модел, който крайният потребител може да преживее или използва за решаване на проблема. Учениците имат възможност да изграждат, създават, изследват, експериментират и тестват предположения.
- През последния етап учениците могат да получат обратна връзка и прозрения и да идентифицират онези аспекти на техния прототип, които не са добре приложени или които крайният потребител не намира за функционални или надеждни.
За повече информация: https://www.teamstarproject.eu/