ВТОРА ОНЛАЙН СРЕЩА ПО ПРОЕКТ
ВТОРА ОНЛАЙН СРЕЩА ПО ПРОЕКТ
„Подобряване на предприемаческите STEM умения за бъдещи дигитални кариери“ / Enhancing enTreprenEuriAl steM Skills for new digiTal cAreRs (TEAM_ STAR)/.
Ref. cod. 2020-1-LV01-KA201-077448
Търговска гимназия – Бургас участва във втора онлайн среща по проект „Подобряване на предприемаческите STEM умения за бъдещи дигитални кариери“ / Enhancing enTreprenEuriAl steM Skills for new digiTal cAreRs (TEAM_ STAR)/. Проектът е част от програма Еразъм+, КА2 Стратегически партньорства.
Втората онлайн среща се проведе на 20 април, 2021 г.
Срещата обхвана два основни аспекта на текущото състояние на разработката на проекта: 1) презентации на финализирането на IO1 и стартиране на разработването на IO2 и 2) изготвяне на 1-ви технически доклад.
Координатор: LATVIJAS KULTURAS AKADEMIJAS AGENTURA LATVIJAS KULTURAS AKADEMIJAS LATVIJAS KULTURAS KOLEDZA Латвия
Партньори:
1. EUROPEAN TRAINING AND RESEARCH ASSOCIATION FOR A COOPERATION KEY TO BUSINESS Италия
2. ITS BIANCHINI Италия
3. PANEPISTIMIO THESSALIAS Гърция
4. ТЪРГОВСКА ГИМНАЗИЯ, България
5. ISMA vidusskola Premjers Латвия
6. CENTRE FOR EDUCATION, RESEARCH AND INNOVATIONS, България
ОПИСАНИЕ:
Високият процент на безработица сред младите хора, както показват данните на Евростат 2019, за ЕС e 35,2%, където за Италия процентът е 42,7%, за Гърция – 40,6%, за България – 35,8% и за Латвия – 30,4%. Въпреки трансформациите на световната икономика, водещи до необходимостта от цифрови умения за почти всички работни места, където ИКТ допълват съществуващите задачи, процентът на младите хора, които имат основни или над базови общи цифрови умения през 2019 г., е 51% в Гърция, 43% в Латвия, 42% в Италия и 29% в България.
Справянето с тази ситуация засяга няколко ключови компетенции, улесняващи прехода на младите хора към пазара на труда и бъдещите кариерни перспективи. Обучението по предприемачество е признато като инструмент, подпомагащ младите хора да развият общ набор от компетентности, приложими във всички сфери на живота. Това означава придобиване на „способност за критично мислене, за поемане на инициатива, за решаване на проблеми и за съвместна работа“.
Следователно, чрез проблемно-базирано обучение и връзките с предприемачеството опитът от реалния свят трябва да бъде вграден във всички дисциплини и съобразен с всички нива на образование, за да се осигурят нови възможности за създаване на бизнес като дестинация за кариера.
ЗАДАЧИ:
· Да се отговори на нарастващите изисквания за цифрови умения, като по този начин се улесни прехода на младите хора към пазара на труда;
· Да се дефинира обща рамка за цифрово предприемачество в съгласие с референтната рамка EntreComp;
· Проектиране на учебна програма за популяризиране на нови дигитални кариери и подобряването й чрез прилагане на метода на дизайнерското мислене;
· Подкрепа на развитието на STEM умения за ученици и учители и подобряване на сътрудничеството между учителите от средните училища и преподавателите от ВУЗ.
Етикети:ЕРАЗЪМ +